Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

OGRÓD ROŚLIN LECZNICZYCH I KOSMETYCZNYCH

Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego, lipiec 2016 r.

Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału FarmaceutycznegoOgród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych został założony dla realizacji celów edukacyjnych Collegium Medicum UMK jako źródło roślinnego materiału dydaktycznego, jak i przeznaczonego do badań naukowych prowadzonych w szczególności w Katedrze Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji. Ogród służy także popularyzacji wiedzy na temat roślin leczniczych i kosmetycznych w społeczności lokalnej.

W ogrodzie zgromadzono blisko 200 gatunków roślin leczniczych i kosmetycznych, rodzimych i egzotycznych. W głównej części kolekcji dominują byliny i rośliny jednoroczne. Natomiast w wyniesionym otoczeniu nasadzono drzewa, krzewy i krzewinki. Przy pergolach posadzono pnącza.

Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału FarmaceutycznegoUkład gatunków wynika z kryterium fitochemicznego (obecności związków czynnych uzasadniających zastosowanie w fitoterapii i kosmetologii), a w dalszej kolejności kryterium systematycznego i siedliskowego.

Każda roślina zaopatrzona jest w etykietę z informacjami o gatunku, przynależności do rodziny i miejscu naturalnego występowania. Zawiera informację o surowcu leczniczym i kosmetycznym, głównych grupach związków czynnych oraz działaniu i zastosowaniu surowca.

Wstęp do ogrodu jest wolny, a ogród jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych, co umożliwiają szerokie alejki i obecność podjazdu dla wózków. W otoczeniu ogrodu ustawiono ławki.

FOLDER – PRZEWODNIK PO OGRODZIE (2,52 MB)

Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych przy Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK – artykuł z Wiadomości Akademickich  (1,05 MB)


wiosna w ogrodzie WIOSNA W OGRODZIE – ZDJĘCIA ROŚLIN


lato w ogrodzie LATO W OGRODZIE – ZDJĘCIA ROŚLIN


jesień w ogrodzie JESIEŃ W OGRODZIE – ZDJĘCIA ROŚLIN


zima w ogrodzie ZIMA W OGRODZIE – ZDJĘCIA ROŚLIN


fauna  FAUNA W OGRODZIE – ZDJĘCIA


Jesienią 2014 r. został nakręcony krótki film o powstaniu Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych.


otwarcie ORLiKa - przemawia dziekan Wydziału Farmaceutycznego
Uroczyste otwarcie Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK nastąpiło 14 października 2014 r.
Galeria zdjęć z uroczystego otwarcia


W październiku 2014 r. przeprowadzono pierwsze zajęcia dla studentów Collegium Medicum UMK z kierunków: Kosmetologia i Farmacja.


BFN 2015 W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych w roku 2015 odbyły się zajęcia:

21 maja 2015 r. “Ogród roślin leczniczych i kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego CM UMK”
prowadzący: dr Maciej Balcerek

22 maja 2015 r. “Rośliny olejkowe w ogrodzie i pod mikroskopem”
prowadzące: dr Dorota Gawenda-Kempczyńska, dr Iwona Paszek

Galeria zdjęć z Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2015


ogrod bfn 2016W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych w roku 2016 odbyły się zajęcia:

19.05.2016 r. ” Ogród roślin leczniczych i kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego CM UMK – prezentacja ze spacerem.”
prowadzący: dr n. biol. Maciej Balcerek

20.05.2016 r. “Rośliny olejkowe w ogrodzie i pod mikroskopem.”
prowadzące: dr n. biol. Dorota Gawenda-Kempczyńska, dr n. biol. Iwona Paszek

Galeria zdjęć z Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2016


Loading...

swf: Mariusz Kowalikowski (Dział Serwisu Aparatury CM)Kierownik Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych: dr Maciej Balcerek

Opracowanie koncepcji Ogrodu, nadzór merytoryczny (dobór i układ roślin, opracowanie etykiet), opieka nad funkcjonowaniem oraz kontakt we wszelkich sprawach związanych z Ogrodem:

fot. Maciej Balcerek (Katedra Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji)
zdj. nr 2 – Mariusz Kowalikowski (Dział Serwisu Aparatury CM)