Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Wyższa jakość kształcenia na kierunku kosmetologia

Zdjęcie ilustracyjne

Zakres kształcenie na kierunku kosmetologia obejmuje zagadnienia z obszarów dermatologii, anatomii, alergologii, onkologii skóry, podstaw receptury kosmetycznej, naturalnych i syntetycznych surowców kosmetycznych, inżynierii tkankowych, podologii.  Dynamicznie rozwijający się rynek kosmetyczny wymusza posiadanie niezbędnych kwalifikacji i umiejętności, zdobywanych podczas studiów I. i II. stopnia.  Umiejętności praktyczne obejmują pielęgnację skóry zdrowej, w przebiegu schorzeń dermatologicznych oraz zmian skórnych towarzyszących chorobom narządów wewnętrznych. W celu osiągnięcia przez studentów kosmetologii pożądanych umiejętności praktycznych niezbędne są laboratoria wyposażone w specjalistyczną aparaturę. W ostatnim czasie znacząco wzrosło wyposażenie specjalistycznvch pracowni dedykowanych nauczaniu na kierunku kosmetologia o nowe urządzenia. Umożliwiają one  m.in: infuzje tlenową, mikrodermabrazję diamentową, peeling kawitacyjny, sonoforezę, radiofrekwencję, masaż antycellulitowy oraz ocenę stanu funkcjonalnego stopy (podoskop). Kluczowe dla aspektu praktycznego zawodu kosmetologa jest także diagnozowanie skóry za pomocą specjalistycznej aparatury naukowej firmy Courage + Khazaka Electronics (Germany), wyposażonej w tewametr, korneometr, meksametr, sebumetr. Ważnym uzupełnieniem kształcenia specjalistycznego są zajęcia w przychodni dermatologicznej, w klinice dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz klinice alergologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2, gdzie studenci kosmetologii maja praktyczne możliwości  zapoznania się z metodami diagnozowania i leczenia chorób skóry.

W oparciu o w/w aparaturę i w ramach współpracy z poradniami dermatologicznymi oraz klinikami Szpitali Uniwersyteckich studenci prowadzą też, zwłaszcza w ramach przygotowywania prac dyplomowych, badania naukowe na pacjentach z atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą, trądzikiem różowatym i pospolitym. Projekty badawcze obejmują również defekty skóry takie jak cellulit i rozstępy.

Ważnym uzupełnieniem kształcenia są praktyki zawodowe, w ramach których studenci weryfikują swoją wiedzę i doskonalą umiejętności. Studenci kosmetologii mają też duże możliwości samokształcenia w ramach działającej na kierunku Kosmetologicznej Organizacji Studenckiej. 

Kosmetologiczna Organizacja Studencka - Facebook

Absolwent kierunku kosmetologia jest przygotowany do planowania i wykonywania zabiegów, prowadzenia gabinetu kosmetycznego,  pracy w ośrodkach SPA, w działach kosmetyków w aptekach. Ważnym aspektem praktycznych umiejętności jest także przygotowanie do pracy w laboratoriach kosmetycznych, podczas produkcji oraz w procesie oceny bezpieczeństwa stosowania kosmetyku.

Ostatnio zostały opublikowane wyniki XXI Rankingu Szkół Wyższych i Rankingu Kierunków PERSPEKTYWY 2020. Uniwersytet Mikołaja Kopernika prowadzi kształcenie na 112 kierunkach. 26 kierunków UMK znalazło się w pierwszych dziesiątkach zestawień w/w rankingu. W pierwszej dziesiątce znalazła się też kosmetologia. Wśród wszystkich kosmetologii w Polsce prowadzonych przez uczelnie publiczne nasza kosmetologia zajęła 8 miejsce.

Ranking PERSPEKTYWY 2020

Ranking przeprowadzono biorąc pod uwagę następujące kryteria: Prestiż, Ekonomiczne losy absolwentów, Jakość kandydatów na studia, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Innowacyjność, Umiędzynarodowienie. Nasza kosmetologia bardzo wysoko została oceniona w kryterium „Ekonomiczne losy absolwentów ” (99,20 co oznacza, że absolwenci naszej kosmetologii prawie w 100% znajdują satysfakcjonującą pracę po studiach) oraz w podkryterium cytowalność (100, co oznacza, że nauczyciele akademiccy nauczający na kierunku kosmetologia są autorami wysoko cytowanych prac naukowych).

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.