Kontaktul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Studia farmaceutyczne w Lublanie – doświadczenia z Programu Erasmus+

obrazek:

Na studia na kierunku farmacja, realizowane w ramach Programu Erasmus+, wybrałam Uniwersytet Lublański, który znajduje się w stolicy Słowenii. Jest on największą i najstarszą uczelnią w tym kraju. Lublana była moim pierwszym wyborem i spełniła wszystkie moje oczekiwania. Studiowanie w Uniwersytecie Lublańskim możliwe było dzięki posiadaniu umowy o współpracę między Wydziałami Farmaceutycznymi obu uczelni.

Zajęcia dydaktyczne prowadzone były zarówno w formie stacjonarnej, jak i on-line. Część zajęć miała charakter indywidualny, dzięki czemu terminy niektórych egzaminów mogłam dopasować do pozostałych obowiązków uczelnianych. Większość egzaminów odbywała się

w formie stacjonarnej odpowiedzi ustnej. Zajęcia prowadzone na uczelni były dobrze zorganizowane i pozwoliły na zdobycie gruntownej wiedzy, którą z pewnością wykorzystam także praktycznie. Podczas semestru letniego realizowałam w uczelni partnerskiej następujące przedmioty: farmacja kliniczna, farmacja przemysłowa, farmakoekonomika, wybrane zagadnienia w biotechnologii farmaceutycznej, suplementy diety oraz medycyna niekonwencjonalna. Dzięki nauce w języku angielskim mogłam w znaczny sposób poszerzyć swoje słownictwo w obcym języku.

Lublana jest bardzo urokliwa i moim zdaniem nadal pozostaje miastem niedocenianym przez studentów i turystów. Ze względu na pandemię COVID-19 należało przestrzegać lokalnych restrykcji, które na początku lutego były dosyć liczne. Jednak z czasem można było korzystać z uroków studenckiego życia z większą intensywnością!

Będąc studentem w Słowenii można liczyć na szereg zniżek. Jedną z nich są bony na posiłki, dzięki którym można sporo zaoszczędzić, spróbować wielu lokalnych dań, a pozostały czas poświęcić na naukę i zwiedzanie tego pięknego kraju.

Słowenia, dzięki temu że jest niewielka, pozwala odkryć się bardzo szybko, a oprócz tego jest bardzo różnorodna: można być jednego dnia w górach, a następnego dnia nad morzem. Jest też dużo przyrody, dzięki czemu można się zrelaksować i podziwiać piękne widoki.

Ze względu na pandemię COVID-19 nie miałam zapewnionego akademika. Jednak udało mi się zamieszkać w hostelu, wspólnie z wieloma studentami uczestniczącymi w Programie Erasmus+. To pozwoliło mi zdobyć nowe przyjaźnie i poznać obyczaje innych narodowości. Bardzo polecam wszystkim studentom Collegium Medicum wymianę studencką prowadzoną w ramach Programu Erasmus+, który funkcjonuje na Wydziale Farmaceutycznym.

Katarzyna Burchacka, studentka farmacji, IV rok

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć