Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Studia farmaceutyczne w Lublanie – doświadczenia z Programu Erasmus+

Zdjęcie ilustracyjne

Na studia na kierunku farmacja, realizowane w ramach Programu Erasmus+, wybrałam Uniwersytet Lublański, który znajduje się w stolicy Słowenii. Jest on największą i najstarszą uczelnią w tym kraju. Lublana była moim pierwszym wyborem i spełniła wszystkie moje oczekiwania. Studiowanie w Uniwersytecie Lublańskim możliwe było dzięki posiadaniu umowy o współpracę między Wydziałami Farmaceutycznymi obu uczelni.

Zajęcia dydaktyczne prowadzone były zarówno w formie stacjonarnej, jak i on-line. Część zajęć miała charakter indywidualny, dzięki czemu terminy niektórych egzaminów mogłam dopasować do pozostałych obowiązków uczelnianych. Większość egzaminów odbywała się

w formie stacjonarnej odpowiedzi ustnej. Zajęcia prowadzone na uczelni były dobrze zorganizowane i pozwoliły na zdobycie gruntownej wiedzy, którą z pewnością wykorzystam także praktycznie. Podczas semestru letniego realizowałam w uczelni partnerskiej następujące przedmioty: farmacja kliniczna, farmacja przemysłowa, farmakoekonomika, wybrane zagadnienia w biotechnologii farmaceutycznej, suplementy diety oraz medycyna niekonwencjonalna. Dzięki nauce w języku angielskim mogłam w znaczny sposób poszerzyć swoje słownictwo w obcym języku.

Lublana jest bardzo urokliwa i moim zdaniem nadal pozostaje miastem niedocenianym przez studentów i turystów. Ze względu na pandemię COVID-19 należało przestrzegać lokalnych restrykcji, które na początku lutego były dosyć liczne. Jednak z czasem można było korzystać z uroków studenckiego życia z większą intensywnością!

Będąc studentem w Słowenii można liczyć na szereg zniżek. Jedną z nich są bony na posiłki, dzięki którym można sporo zaoszczędzić, spróbować wielu lokalnych dań, a pozostały czas poświęcić na naukę i zwiedzanie tego pięknego kraju.

Słowenia, dzięki temu że jest niewielka, pozwala odkryć się bardzo szybko, a oprócz tego jest bardzo różnorodna: można być jednego dnia w górach, a następnego dnia nad morzem. Jest też dużo przyrody, dzięki czemu można się zrelaksować i podziwiać piękne widoki.

Ze względu na pandemię COVID-19 nie miałam zapewnionego akademika. Jednak udało mi się zamieszkać w hostelu, wspólnie z wieloma studentami uczestniczącymi w Programie Erasmus+. To pozwoliło mi zdobyć nowe przyjaźnie i poznać obyczaje innych narodowości. Bardzo polecam wszystkim studentom Collegium Medicum wymianę studencką prowadzoną w ramach Programu Erasmus+, który funkcjonuje na Wydziale Farmaceutycznym.

Katarzyna Burchacka, studentka farmacji, IV rok

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.