Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Staż w Katedrze Immunologii w ramach letniego programu TABMED

Zdjęcie ilustracyjne

Staż w Katedrze Immunologii w ramach letniego programu TABMED (Torun and Bydgoszcz Medical Summer Program) odbył student V roku kierunku lekarskiego - Samuel Olawale. Student, na co dzień mieszka i uczy się w mieście Ibadan w Nigerii. 

 

 

Stażysta Samuel Olawale pod opieką dr Małgorzaty Wiese – Szadkowskiej wykonywał barwienia i analizy cytometryczne. Prace związane były z projektem pt. „Phenotypic and Functional Characteristics of Mucosal Associated Invariant T Cells- MAITs in Patients with Civilization Disease”. Pacjenci pochodzili z Katedry Kardiologii i Farmakologii Klinicznej CM UMK (nabór prowadził dr Jarosław Pietrzak). Celem projektu była charakterystyka fenotypowa
i czynnościowa limfocytów obwodowych z ekspresją CD161 oraz limfocytów MAIT (ang. Mucosal Associated Invariant T cells). Limfocyty z ekspresją receptora CD161 stanowią ważną komponentę komórkowej odpowiedzi immunologicznej na czynniki infekcyjne (bakterie, wirusy) oraz nowotworowe.
W ramach pracy wykonano szereg analiz. Ponadto student zapoznał się z innymi metodami badań laboratoryjnych, które są wykorzystywane w Katedrze Immunologii m.in. testami immunoenzymatycznymi oraz hodowlami komórek in vitro. Udział w programie pozwolił na nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, w ramach, których będą kontynuowane prace.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.