Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Wakacyjny staż studentek analityki medycznej zorganizowany w ramach Programu Erasmus+

Zdjęcie ilustracyjne

Wakacyjny staż studentek analityki medycznej zorganizowany w ramach Programu Erasmus+

Podczas tegorocznych wakacji uczestniczyłyśmy w dwumiesięcznym stażu, organizowanym w ramach Programu Erasmus+,  na Uniwersytecie Bülent Ecevit w mieście Zonguldak w Turcji. Udział w wymianie studenckiej pozwolił nam na zrealizowanie obowiązkowych praktyk wakacyjnych po IV roku kierunku analityka medyczna. 

Podczas realizacji stażu pracowałyśmy przede wszystkim na pracowni biochemii oraz analityki ogólnej, ale także na pracowni immunologii oraz mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Kozlu. Miałyśmy możliwość poznania zasad metody oraz obsługi aparatury do wykonywania testów koagulologicznych oraz biochemicznych w języku angielskim. Niewątpliwą nowością dla nas było także wykonywanie badania czasu krwawienia metodą Duke’a, która obecnie nie jest niewykorzystywana w polskich medycznych laboratoriach diagnostycznych. Inną ciekawą dla nas czynnością była izolacja limfocytów i monocytów
z krwi obwodowej pacjentów. Miałyśmy również okazję zapoznać się z różnymi metodami badawczymi jak np. FISH, ELISA, ELISpot, IFA czy cytometria przepływowa. Analizowałyśmy także wyniki pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2
i tym samym jeszcze lepiej poznałyśmy technikę RT-PCR.

Zonguldak to górzyste, urokliwe miasto położone w północno-zachodniej Turcji. Miasto posiada wiele plaż z dostępem do Morza Czarnego. Nie jest ono miejscem typowo turystycznym, co było dla nas niewątpliwym atutem, ponieważ mogłyśmy poznać Turcję jak jej rdzenni mieszkańcy, a nie tylko turyści. W lipcu i sierpniu bieżącego roku, czyli w terminie naszego stażu, pogoda była wyśmienita, a temperatury oscylowały między 25-30°C, właściwie bez dni deszczowych. 

Turcy są bardzo gościnni, przyjaźni i pomocni. Udzielali oni nam bezinteresownej pomocy
w różnych sytuacjach. Zdarzało się kilka razy, że zostałyśmy zaczepione przez nieznajome osoby, które chciały z nami po prostu porozmawiać i poczęstować herbatą. Nie wypada jej odmówić, ponieważ może to być uznane za niegrzeczne. Turcy przygotowują herbatę w podwójnym czajniczku, nazywanym demli. Herbata jest podawana w charakterystycznych szklankach w kształcie tulipana, czyli w bardaczkach. 

Drugim popularnym napojem w Turcji jest kawa. Oryginalna kawa po turecku przygotowywana jest w charakterystyczny i tradycyjny sposób. Sporządzana jest w naczyniu w kształcie rondelka z długą rączką, nazywanym cezve, gdzie najpierw wsypuje się kawę, ewentualnie też cukier, a następnie dolewa zimną wodę i gotuje się wszystko razem. Napój podawany jest w małych filiżankach, często w towarzystwie lokum. Natomiast po wypiciu kawy, filiżankę z fusami należy odwrócić do góry dnem, odczekać aż wystygnie i można wróżyć z fusów. Co ważne nigdy nie wróży się sobie samemu, lecz drugiej osobie!

Myśląc o tureckiej kuchni niemal od razu przychodzi nam na myśl kebab. Warto wiedzieć, że prawdziwy turecki kebab to danie składające się z wołowiny lub baraniny podanej na płaskim chlebku pide z dodatkiem grillowanych warzyw. Często do posiłku podawany jest ayran (jogurt zmieszany z wodą i solą). Faktycznie istnieje wiele rodzajów kebaba. Najpopularniejszymi są adana i urfa, ale warto także wspomnieć o iskender, döner czy şiş kebab. Inne istotne elementy kuchni tureckiej to: kuymak, lahmacun, pide, gözleme i çiğ köfte. Jeśli chodzi o street food, to króluje tutaj simit, pieczona kukurydza oraz kasztany. Z tureckich słodkości pozycjami obowiązkowymi jest baklawa, lokum, chałwa, sütlaç czy burek. Kuchnia turecka jest niezwykle bogata i różnorodna, co pozwoliło nam na spróbowanie nowych potraw każdego dnia pobytu. 

Słowem zakończenia, Turcja jest przepięknym, bogatym w kulturę i wielowiekową tradycję krajem. Z pewnością polecamy każdemu studentowi Wydziału Farmaceutycznego odbycie stażu w tym kraju. Poziom naukowy oraz zaawansowanie technik laboratoryjnych w Turcji jest bardzo wysoki, a zaangażowanie pracowników naukowych w zapoznanie nas z pracą laboratoryjną było niezwykle duże. Dodatkowo ilość atrakcji w tym kraju powoduje, że gdybyśmy mogły jeszcze raz wybrać miejsce na staż wakacyjny, to z całą pewnością byłaby to ponownie Turcja!

Pragniemy bardzo podziękować Dziekanowi Wydziału Farmaceutycznego prof. Stefanowi Kruszewskiemu za okazane wsparcie oraz Pełnomocnikowi ds. mobilności dr hab. Arturowi Słomce, prof. UMK za bezcenną, udzieloną pomoc w trakcie całego pobytu stażowego.

Marta Dąbrowska, Aleksandra Jabłońska, Aleksandra Kosowska - Analityka medyczna V rok

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

 Imponujący meczet w Zonguldaku w zbliżeniu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. panorama miasta  Zonguldak, na pierwszym planie meczet. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. praktyka studentek  w pracowni biochemii i analityki ogólnej. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Çay- turecka herbata. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Çatı Soslu Kebap w Zonguldaku podawany z napojem Ayran. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Sütlaç- jeden z popularniejszych deserów w Turcji. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Pide- turecka wersja pizzy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. koordynator programu Erasmus z kierownikiem laboratorium- Profesor Berrak Güven. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. pracownicy laboratorium mikrobiologii i immunologii. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. laboratorium mikrobiologiczne. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. pracownicy laboratorium biochemii i analityki ogólnej. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.