Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

"Polska sesja" na konferencji w Kenii

Zdjęcie ilustracyjne
Konferencja w Kenii

W dniach 23-24 czerwca 2022 roku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Bridging The Gaps in Global Health" na Kabarak University w Nakuru, w Kenii. Formuła konferencji była hybrydowa i zostały zaprezentowane na niej cztery prace dotyczące badań przeprowadzonych na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Stacjonarnie w konferencji czynny udział wziął Frankline Kiptoo Koech - student farmacji z Kabarak University, który w sierpniu 2021 r. w ramach realizacji projektu TABMED pt. Badanie działania wybranych leków w układzie nerwowym metodami modelowania molekularnego odbył staż w grupie badawczej zajmującej się farmakometrią i modelowaniem molekularnym.

Staż poświęcony był zapoznaniu studenta z podstawowymi metodami modelowania molekularnego. Warto zaznaczyć, że współpraca naukowa i realizacja ww. projektu zaowocowała również czynnym udziałem stażysty w polskiej konferencji naukowej pt.: IV Śląskie Farmaceutyczne Spotkanie Naukowe "Od nauki do pacjenta" zorganizowanej przez Śląski Uniwersytet Medyczny w dniu 03 grudnia 2021 r.

Wystąpienie Franklina Kiptoo Koech pt. Analysis of the key physicochemical parameters of aspirin and its derivatives spotkało się z owacją i ogromnym uznaniem uczestników i organizatorów konferencji. W ramach "bydgoskiej" sesji naukowej przedstawiliśmy również badania własne prowadzone w Zakładzie Farmakometrii i Modelowania Moleklarnego oraz w Studenckim Kole Naukowym Metod Obliczeniowych. Dr Łukasz Fijałkowski zaprezentował pracę pt. Molecular modelling study of aspirin, aspirin derivatives and acetaminophen. Ponadto dwie magistrantki: Justyna Pankowska i Paulina Pieszczyńska przedstawiły postery naukowe o następujących tytułach, odpowiednio: The analysis of selected physicochemical parameters for the coumarin derivatives as potential drugs in the Parkinson's disease oraz The toxicological properties of potential antidepressants – in silico study. Warto zaznaczyć, że po każdym z naszych wystąpień odbyła się obszerna dyskusja i uczestnicy konferencji byli niezwykle zaciekawieni badaniami prowadzonymi na Wydziale Farmaceutycznym CM UMK.

W mediach społecznościowych Kabarak University można obejrzeć obszerną relację video z całej konferencji:

https://www.facebook.com/kabarakuniversity/videos/451489126438943

https://www.facebook.com/kabarakuniversity/videos/1072554300014270

https://www.facebook.com/kabarakuniversity/videos/819470069439100

pozostałe wiadomości