Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Staż wakacyjny studentek analityki medycznej w chorwackiej Puli

Studentki analityki medycznej z pracownikami laboratorium szpitala w Puli

Jesteśmy studentkami czwartego roku analityki medycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK, które miały możliwość odbycia stażu w ramach Programu Erasmus+ w chorwackim szpitalu w Puli. Miesiąc lipiec poświęciłyśmy na realizację śródrocznych praktyk, ten czas spędziłyśmy głównie w pracowni hematologii oraz serologii. Natomiast sierpień był miesiącem wolontariatu, w tym czasie poznaliśmy pozostałe pracownie, min. pracownie biochemii, analityki ogólnej oraz rejestrację i punkt pobrań materiału biologicznego do badań. Przez cały ten czas zdobywałyśmy wiedzę na temat obsługi aparatów diagnostycznych w poszczególnych pracowniach, zasad organizacji pracy w laboratorium oraz przygotowania próbek materiału biologicznego. 

Pula to miasto znajdujące się na południu półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim
w Chorwacji. Jest położona w podobny sposób jak Rzym - na siedmiu wzgórzach. To miasto, które rozwija się w wielu dziedzinach. Jest jednocześnie historyczne i progresywne. Jednym
z najważniejszych zabytków, które można podziwiać w centrum miasta jest słynny rzymski amfiteatr. Jest nielicznym z zachowanych reliktów starożytnego Rzymu (pozostałe to  rzymskie Koloseum i Amfiteatr w Al-Dżamm, we wschodniej Tunezji) i był miejscem organizowania walk gladiatorów. Obecnie poza funkcją turystyczną pełni rolę rozrywkową i kulturalną. Odbywa  się w nim słynny festiwal filmowy, w którym miałyśmy okazję uczestniczyć. Na czas naszego pobytu miałyśmy możliwość wynajęcia pokoi w bardzo nowoczesnym akademiku w samym centrum miasta. Czas wolny aktywnie spędzaliśmy biegając w porcie, który mieścił się na obrzeżach miasta, pływaliśmy w Morzu Adriatyckim, oraz zwiedzałyśmy okoliczne plaże. Brałyśmy udział w corocznych tradycyjnych wydarzeniach, które składały się z organizowanych festiwali w samym centrum Puli.

Kolejnym z ważniejszych zabytków Puli jest Łuk Sergiusza, który stanowi portal do zobaczenia starożytnych zabytków schowanych w sercu miasta.

W wolnym czasie udało nam się zorganizować wyjazd do Wenecji. Miasto to jest uwielbiane przez artystów, pisarzy, turystów. Miałyśmy niepowtarzalną okazję ujrzenia tego miejsca pełnego kontrastów gdzie estetyka i historia zderza się z turystycznym przepychem.

Wyjazd do Chorwacji umożliwił nam  lepsze wyobrażenia na temat naszych celów i aspiracji zawodowych, przygotował nas do podejmowania zadań wymagających większej odpowiedzialności oraz dał nam lepsze możliwości znalezienia stażu lub zatrudnienia
w naszym kraju. 

Pragniemy bardzo podziękować Dziekanowi Wydziału Farmaceutycznego prof. dr hab. Stefanowi Kruszewskiemu za okazane zaangażowanie oraz pełnomocnikowi ds. mobilności dr hab. Arturowi Słomce, prof. UMK za bezcenną pomoc w załatwianiu formalności  i wsparcie podczas realizacji planów związanych z wyjazdem.

Kinga Gawłowska, Dagmara Fydrych, Natalia Gondek
Studentki analityki medycznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Studentki analityki medycznej. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Studentki analityki medycznej z pracownikami laboratorium szpitala w Puli. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Ocena rozmazów krwi obwodowej i szpiku kostnego. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Pracownia transfuzjologii. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Pracownia transfuzjologii. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.