Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Studentka z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego na stażu w Katedrze Mikrobiologii

Zdjęcie ilustracyjne

W Katedrze Mikrobiologii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w okresie od 23 stycznia do 23 lutego 2023 roku odbywała staż naukowy Andrianna Mariia Kis - studentka III roku medycyny na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym im. Danylo Halytsky w Ukrainie. Do Bydgoszczy przyjechała na staż, aby częściowo zrealizować projekt badawczy przyznany przez Federację Europejskich Towarzystw Mikrobiologicznych (Federation of European Microbiological Societies, FEMS) - ID-2668 “Species spectrum and antimicrobial resistance genotype of the main causative agents of health-care-associated infections in the local hospitals in Ukraine and Poland”.

 

W trakcie odbywania stażu studentka identyfikowała szczepy bakteryjne metodą spektrometrii mas, oceniała wrażliwość na antybiotyki oraz wykrywała mechanizmy oporności badanych szczepów bakterii na antybiotyki metodami feno- i genotypowymi. Poznała zasady wykonywania analiz i oceny podobieństwa szczepów.

Andrianna Mariia Kis podczas stażu poznała także wybrane metody klasyczne (hodowlane, immunologiczne), jak i molekularne realizowane w Zakładzie Mikrobiologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra Antoniego Jurasza w Bydgoszczy w ramach procesów diagnostycznych oraz ich praktyczne zastosowanie w oparciu o wybrane przypadki kliniczne.

Staż Andrianny jest kontynuacją wcześniejszej współpracy i realizacji grantu FEMS z dr Yulianem Konechnyi z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie, zainicjowaną z jego strony w 2020 roku.

Opiekunem stażu zarówno Yuliana, jak i Andrianny była dr n. med. Alicja Sękowska, adiunkt w Katedrze Mikrobiologii CM UMK.

Opis stażu wersja angielska

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.