Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Podsumowanie konferencji

Zdjęcie ilustracyjne

W dniach 18 - 19 czerwca 2018 r. w Sali Konferencyjnej Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się III Ogólnopolska Konferencja – szkolenie ciągłe ”Drobnoustroje w świecie człowieka - Drobnoustroje oportunistyczne”. Udział w niej wzięli uczestnicy reprezentujący wszystkie dziedziny mikrobiologii, w tym diagności laboratoryjni, lekarze, epidemiolodzy. W 5. tematycznych posiedzeniach naukowo-szkoleniowych wygłoszono 34 wykłady. Konferencja stanowiła forum wymiany myśli i doświadczeń oraz przedstawienia własnych wyników badań i konstruktywnych dyskusji.

Zaproszeni prelegenci reprezentowali wiodące ośrodki naukowe z całego kraju, a poruszana przez nich tematyka była niezwykle interesująca i rozległa. Podczas Konferencji jednym z omawianych aspektów były działania przeciwdrobnoustrojowe, w tym z zastosowaniem innowacyjnych technologii, jak promieniowa jonizacja katalityczna oraz możliwości wykorzystania substancji naturalnych o właściwościach przeciwbakteryjnych, takich jak bakteriocyny, miody i przyprawy, a także z alternatywnymi metodami ograniczania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów w środowisku szpitalnym. Uwzględniono wymagania prawne dotyczące sterylizacji szpitalnej.

Dużo uwagi poświęcono bakteryjnym i grzybiczym zakażeniom oportunistycznym, w tym nowo rozpoznawanym gatunkom, jako etiologii zakażeń oraz nowej ich roli, np. w ostrym, martwiczym zapaleniu trzustki. Nie pominięto omówienia nowoczesnych metod badawczych, które otwierają szerokie możliwości identyfikacji drobnoustrojów poprzez wykrywanie, m.in., toksyn, mechanizmów lekooporności w bardzo krótkim czasie (kilka minut do 2 godzin), w tym również bezpośrednio w materiale klinicznym. Omówione zostały interesujące, a zarazem trudne przypadki kliniczne. Poruszono temat związany z mykotoksynami i ich występowaniem w różnorodnej żywności oraz w suplementach diety.

W ramach Konferencji odbyła się także sesja plakatowa, dająca okazję do przedstawienia wyników własnych badań przez młodych naukowców. Najlepsze plakaty zostały nagrodzone i wyróżnione przez Komisję Konkursową.

Podczas kolacji była okazja na wymianę poglądów, zacieśnienie współpracy między ośrodkami i nawiązanie kontaktów, ale również posłuchania wierszy autorstwa dr Karoliny Hankiewicz-Szwedowskiej, byłej Doktorantki Katedry i Zakładu Mikrobiologii CM UMK.

Mamy nadzieję, że obrady były owocne i odkrywcze oraz przyczynią się do dalszych wnikliwych badań. Liczymy, że czas spędzony w Bydgoszczy pozostanie w pamięci uczestników Konferencji i zachęci do udziału w kolejnych jej edycjach.

W imieniu

Komitetu Organizacyjnego

Prof. dr hab. Eugenia Gospodarek - Komkowska

 

III Konferencja Bydgoszcz 18-19.06.2018

Sesja plakatowa

Wykłady sesja I

Wykłady sesja II

Wykłady sesja III

Wykłady sesja IV

Wykłady sesja V

 

 

 

 

pozostałe wiadomości